Tiriamasis žygis pėsčiomis „Lėvuo nuo Svalios iki Mūšos“

 

Tyrinėti ir pažinti gamtą – vienas iš gamtamokslinio ugdymo uždavinių. Rugsėjo 27 dieną grupė turizmo būrelio ir gamtosauginio komiteto narių  patraukė į tiriamąjį turistinį žygį palei Lėvens upę. Žygio tikslai buvo šie: paminėti tarptautinę turizmo dieną, atlikti gamtoje projektinę tiriamąją veiklą, ugdyti turistinius įgūdžius ir skatinti gamtosauginę veiklą, mokytis kultūringo ir saugaus elgesio gamtoje.

Mus pasitiko saulėtas, ramus antradienio rytas.  Kelionė prasidėjo ten, kur Svalia įteka į Lėvenį.  Sėkmingos kelionės mums palinkėjo baltieji angelai. Savo veiklas buvome aptarę ir pasiskirstę iš vakaro.  Moksleiviai gavo užduotis darbui poromis, t.y. temperatūros matavimas (vandens ir oro), vietovės topografinio plano sudarymas, Lėvens upės pakrantės augalija ir gyvūnija, tiltai per Lėvenį. pakrančių ir upės taršos tyrimas, upės pločio matavimas segtuviniu būdu, dirvožemio sudėties tyrimas, žmonių veikla upėje ir pakrantėje, medžio aukščio nustatymas.

Mokiniai įvairiais būdais rinko informaciją: stebėjo aplinką, matavo, skaičiavo, fotografavo. Sukauptą informaciją tyrėjai dar  turės sutvarkyti: atlikti skaičiavimus, papildyti žiniomis iš interneto ir padaryti išvadas. Klasėje atliks  fizikinius ir cheminius vandens tyrimus. Paskutiniame etape mokiniai paruoš skaidres, kurias pristatys mokyklos bendruomenei.

Koks žygis be turistinio laužo? Atlikus tyrimus smagu buvo pailsėti ir papietauti prie laužo.Kelionė neprailgo. Visą kelią mus lydėjo nesrauni, bet išvalyta upė. Džiaugėmės Svalia ir Lėveniu, kurių santakoje pastatytas mūsų gimtasis, jau 519 metus gyvenantis Pasvalys.

 

Jolita Šatienė ir Dalia Kruopienė,